Perlit Nedir

Perlit Nedir

Perlit Nedir?

 

Perlit, camsı volkanik bir kayaç türüdür. Kırıldığı zaman küçük inci görünümü almaktadır. Gözenekli yapısı ile hem ses yalıtımı hem de su emiciliği yüksek bir maddedir. Perlit kullanıma hazır hale getirilirken kullanım alanına göre boyutlandırılmaktadır. Bu aşamada kabuk dokusunun korunmasına özen gösterilmektedir. İstenilen tane boyutuna göre kolayca kırılmaktadır. Akper Perlit olarak size en kaliteli perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit malzemesi nedir?

 

Özellikle inşaat sektörü alanında önemli bir işleve sahip olan perlit, yapı malzemesi olarak kullanılan bir maddedir. İçeriğinde %74 civarında SiO, %15 civarı bir oranda da Al2O3 bulunur. Volkanik karakterli bir maddedir. Özellikle çok hafif olması en önemli özelliğidir.

 

Perlit maddesinin en çok bilinen özellikleri nelerdir?

 

Ateşe dayanıklıdır.
Ses geçirgenliği oldukça düşüktür.
Esnek ve sabit bir yapıya sahiptir.
Hacmi çok az ve yoğunluğu düşük seviyededir.

 

Perlit nerede bulabilirim? Perlit nereden çıkarılır?

 

Size İç Anadolunun en kaliteli perlit rezervine sahip perrlit madeni ocağımızdan ürün sağlayabiliriz.

 

Perlit cevheri üreticisi? Perlit üretim?

 

Türkiye perlit madeni Çankırı Orta ilçesinde oldukça yüksek rezerve sahip ve dünya pazarı için önemli bir konuma sahiptir. Özellikle İç Anadolu’da oldukça zengin perlit rezervleri bulunur. Akper Perlit Madencilik olarak tüvanan cevher, kırılmış elenmiş ve genleşmiş perlit şeklinde üretmekteyiz.

 

Perlit tozu nedir?

 

Perlit, camsı volkanik bir kayaçtır. Gevşek yapısı ve kırılgan kristalize yapısı sayesinde küçük inci görünümü almaktadır. Gözenekli yapısı sayesinde ses yalıtımı, su emiciliği yüksektir. Perlit kullanıma hazır hale getirilirken kullanım alanına göre boyutlandırılmaktadır.

Akper Perlit olarak size en kaliteli perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit nasıl elde edilir?  Perlit neden elde edilir?

 

Perlit 750-1200 °C arasında ani olarak ısıtıldığında bünyesinden çıkan buharın etkisiyle genleşerek camsı tanelerden oluşan bir köpük agregasına dönüşür. İlk hacminin 20 katına kadar genleşebilir. Bu ürüne genleşmiş perlit denir.

Genişletilmiş perlit normal pirit ısıtıldığında oluşur. Perliti, 1,560-1,650 ° F (850-900 ° C) aralığında ısıtmak mineralin yumuşamasına neden olur ve volkanik camda sıkışan su buharlaşır yapı içerisinden kaçmaya çalışır. Ayrıca perlit 6.6 ila 7.5 arasında bir pH değerine sahiptir. Akper Perlit olarak size en kaliteli perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Ham perlit nedir?  Perlit madeni nedir? Perlit cevheri nedir?

 

İnci taşı anlamına gelen “Perlit”, grinin tonlarından siyaha kadar değişik renklerde oluşabilen camsı volkanik bir kayadır. Bu haldeki cevher perlite “ham perlit” adı verilmektedir. Akper Perlit olarak size en kaliteli ham perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit hangi kayaç türüdür?

 

Perlit volkanik camsı kayaç türüdür. Perlit aynı zamanda, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen addır.

 

Perlit madeni nerelerde kullanılır? Perlit ne işe yarar?

 

Tarım ve bitki yetiştiriciliği işletmelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İnşaat ve yapı sektöründe kullanılan etkili bir malzeme olmaktadır. Sanayi sektöründe, kimya ve ilaç sanayisinde, seramik ve cam sanayisinde sıklıkla farklı şekillerde kullanılmaktadır.

 

İnşaat sektöründe perlit kullanımı, Tarım sektöründe perlit kullanımı, Gıda, ilaç ve kimya sanayinde filtre yardımcı maddesi olarak, İlaç ve kimya sanayinde dolgu maddesi olarak, Sanayide ısı yalıtım malzemesi olarak, Metalürjide slag veya cüruf temizliği amacıyla daha birçok anlamda kullanımı mevcuttur. Akper Perlit olarak size en kaliteli perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

 Perlit madeni Türkiye’de nerede çıkarılır?

 

Çankırı Orta Kalfat bölgesinde zengin perlit rezervine sahibiz.

 

Türk perlit üreticileri? Perlit üreticileri? Perlit üretim?

 

Türkiyenin en eski perlit üreticilerinden olan maden firmamız İç Anadolu bölgesinin en kaliteli perlit madeni rezervi Orta Kalfat bölgesinde bulunur. İç Anadolu bölgesinin en iyi Ham Perlit rezervine sahip ocağımızdan Akper Perlit Madencilik olarak tüvanan perlit cevheri olarak ya da kırılmış elenmiş şekilde sizlere temin edebiliriz.

 

Perlit Nedir Metalurji? Döküm perliti nedir?

 

Perlit denilince; petrografide soğumaya bağlı olarak meydana gelen uzamanın, gözle veya mikroskopla görülebilecek konsantrik yapı ya da kırılmasının meydana getirdiği özel bir volkanik camsı kayaç türünü ifade eder. Perlit aynı zamanda, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen addır. Akper Perlit olarak size en kaliteli döküm perlitini ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Tekstil perliti nedir? Tekstilde perlit? Tekstilde perlit kullanımı?

 

Perlit kararlı kimyasal yapısı nedeniyle, kimyasal reaksiyona girmeyen ve suda çözünmeyen bir maddedir. Bu özelliğinden dolayı perlit çeşitli kimyasal maddelerle birlikte onları etkilemeden kullanabilmekte, ayrıca fiziki özellikleriyle de katkıda bulunmaktadır.(Perlit sadece hidroklorik asitte çözünmektedir)Bu sayede perlit dolgu maddesi, kimyasal madde taşıyıcısı, süzme yardımcı malzemesi, yalıtım maddesi vb. yerlerde kullanılmaktadır. Akper Perlit olarak size en kaliteli tekstil perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlitin Tekstilde Yıkama İşleminde Benzer Ürünlere Göre Avantajları;

 

Birlikte kullanıldığı diğer sıvı veya toz kimyasallarla tepkimeye girmez.

Suda çözünmez.

Nötr malzeme olduğu için asit veya baz özellik göstermez.

Perlit uygulanan ürünü aşındırmaz.

Hafif malzeme olduğu için kullanımı kolaydır.

Makinede tıkama yapmaz.

Steril malzemedir, sağlık açısından zararlı değildir.

 

Mikronize perlit nedir? Süzmede perlit nedir? Mikronize perlit fiyatları?

Mikronize perlit gıda sektöründe pek çok alanda kullanılan filtre kek malzemesidir. Gıdadan kimyaya birçok sektörde kullanılan bu ürüne ürünlerimiz sayfasından ulaşabilirsiniz. Çeşitli özelliklere göre değişen fiyat listemiz vardır. Öğrenmek için iletişime geçebilirsiniz.

 

Filtre perliti nedir? Filtre perliti fiyatı?

 

Bitkisel yemeklik yağları(nebati yağ) süzmede, Meyve suları süzmede, Bira, şarap ve likörleri süzmede, Şeker şerbeti süzmede, Mısır şerbeti süzmede, ( Glikoz / Dekstroz Üretiminde )

Akper Perlit mikronize perliti güvenle kullanabilirsiniz.

 

Perlit Nedir inşaat? Perlit kumu nedir? Perlit kumu fiyatları? İnşaat perliti nedir?

 

Perlit inşaatta yalıtım ve serbest dolgu amaçlı kullanılan dünyanın en verimli yalıtım malzemesidir.

 

İnşaat perliti fiyatı? İnşaat perliti nasıl kullanılır?

 

Özellikle inşaat sektörü alanında önemli bir işleve sahip olan perlit, yapı malzemesi olarak kullanılan bir maddedir. Volkanik karakterli bir maddedir. Özellikle çok hafif olması en önemli özelliğidir. Yapı malzemesi olarak kendine alternatif olan madde ve karışımlara oranla %50 oranında daha hafiftir. Akper Perlit olarak size en kaliteli inşaat perlitini ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit yalıtkan mıdır? Perlit sıva mı mantolama mı? Perlit sıva yorumları?

 

Perlit anorganik bir maddedir. Bu özelliği ile yüksek ısıda özelliğini kaybetmez, yangının yayılmasını önler. Perlit bünyesinde, bol miktarda hava boşluğu bulundurmaktadır. Bu özelliği ile etkin bir ısı yalıtım, izolasyon malzemesidir. Perlit yanmaz ve alev almaz bu özelliğiyle perlit mantolamadan üstündür güvenle perliti tercih edebilirsiniz.

 

Perlit nedir ısı yalıtımı?

 

Perlit, ısıyla genleşme özelliği olan, genleştirildiğinde çok hafif ve gözenekli hale geçen volkanik bir kayaçtır. Güneş ışınlarından etkilenmese de su tutma yeteneği nedeniyle ısı yalıtımı uygulamalarında nem ile buluşması engellenmelidir.

 

Perlit esaslı şap? Perlitli hazır şap? Perlitli şap nedir? Perlitli şap fiyatları

 

1-) Üstün ses izolasyonu sağlar.

2-) Isı tutumu fazlalığından yakıt tasarrufu sağlar.

3-) Sıcağı ve soğuğu az geçirdiğinden yazın konutlar serin, kışın sıcak kalır.

4-) Organik madde içermediğinden, Bakteri üretimine engel olur.

5-) Daireniz 10 Ton hafifler.

Bayilerimizden ya da işletmemizden AKPER STANDART ürününden almak sureti ile aşağıdaki oranlarda kullanılarak yalıtım sıva harcı yapılmaktadır.

Şap Hazırlama İşlemi: 1 m3 Standart Perlite, 150-200 kg(3-4 torba) çimento, (Bina iç dış sıvasında kullanılacaksa kireç kullanılmayacak.), 300-350 lt. su.

Sıva Hazırlama İşlemi: 1 m3 Standar Perlit, 200-250 kg(4-5 torba) çimento, (Bina iç dış sıvasında kullanılacaksa kireç kullanılmayacak.), 200-250 lt. su.

NOT: !!Dikkat!! Edilmesi gereken husus çimento ve perlitin kuru halde iken çok iyi karıştırılması gerekir.

 

Perlit sıva harcı nasıl hazırlanır? Perlitli izolasyon sıvası?

 

PERLİTİN SIVA HARCI OLARAK HAZIRLANMASI
3 torba perlit 1 torba çimento 4,5 – 5 teneke su 1 teneke kabakum sıva katkısı koyularak sıva kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Tatbik edilecek satıh toz ve pislikten temizlenmiş olmalıdır. 1- 1,5 cm kalınlığında katlar halinde uygulanır.

 

1 m3 perlit kaç kg?

 

Perlitli Beton: Perlit, Kum ve çimento kullanılarak (350 kg/m3 – 1600 kg/m3) arası yoğunluklarda üretilen hafif bir betondur.

 

Perlit ısı yalıtımında kullanılır mı? Perlitli sıva özellikleri?

 

Bazı perlit tipleri kırıldığı zaman, inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden; perlit ismi inci anlamına gelen “Perle” kelimesinden türetilmiştir. Perlit bünyesinde, bol miktarda hava boşluğu bulundurmaktadır. Bu özelliği ile etkin bir ısı yalıtım, izolasyon malzemesidir.

 

Perlit sıva nedir? Perlitli sıva ne demek?

 

Perlitli Sıva Perlitli sıva ısı ve ses yalıtım özelliği artırılmış alçı veya çimento bazlı bir iç yüzey sıvasıdır. İç mekânlarda elle uygulanır. Perlitli Sıva tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerine doğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı ve çimento bazlı hazır sıvadır. Akper Perlit olarak size en kaliteli hazır perlitli sıvayı ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit nedir ısı yalıtımı? Perlit yalıtım malzemesi midir?

 

Genleştirilmiş perlit doğal bir yalıtım malzemesi olup, ısı iletkenlik değeri 0,035 kCal/mh T’dir. Genleştirilmiş perlit ısı ve ses yalıtımı sağlamak amacıyla serbest olarak duvar ve döşemelerde kullanılabilmektedir. Perlit, ısıyla genleşme özelliği olan, genleştirildiğinde çok hafif ve gözenekli hale geçen volkanik bir kayaçtır. Güneş ışınlarından etkilenmese de su tutma yeteneği nedeniyle ısı yalıtımı uygulamalarında nem ile buluşması engellenmelidir.

 

İnce perlit nedir? Kriyojenik perlit nedir? Kriyojenik perlit fiyatı?

 

İnce perlit ne demek? Kriyojenik tankların yalıtımında kullanılan ince perlite kriyojenik perlit denir. Akper Perlit olarak size en kaliteli kriyojenik perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlitli alçı sıva nasıl yapılır? Perlit sıva nasıl yapılır?

 

KULLANIM ŞEKLİ

 

1-Temiz bir kaba temiz su konulur. Üzerine Perlitli Sıva

2-Homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. İdeal bir karışım için mekanik karıştırıcı kullanılmalıdır.

3-Yüzey terazisi ano çıtalarıyla ayarlanır.

4-Harç mala ile duvara atılır. Mastarla düzeltilir.

 

Hazır Sıva nedir? Perlit sıva fiyatı? Perlitli sıva özellikleri? Perlitli hazır sıva fiyatları?

 

Hazir Sıva yapıda iç ve dış duvar yüzeyleri ile tavanlara belirli kalınlıkta uygulanan harç esaslı sürekli kaplamadır. Akper Perlit olarak size en kaliteli perlit sıva ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit kimyasal mıdır? Perlit organik mi?

 

Perlit doğal bir mineraldir, özel dokulu, iç yapısında belli oranda su içeren, asit bileşimli esas itibariyle volkanik camdır. Fibrik yapılı değildir. Nitrat sülfat, fosfor, ağır metal, radyoaktif element ve organik madde içermez. Dolayısıyla kimyasal değil oldukça saftır.

Perlite ekilen tohumlar, küflenmez, mantarlanmaz çünkü perlit organik değildir. ·Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz.

 

Tarım Perliti perlit nedir? Tarım Perliti ne işe yarıyor?

 

Perlit kararlı ve inorganik yapısı sebebiyle, kimyasal reaksiyonlara girmeyen ve suda çözünmeyen bir mineraldir. Perlit % 90`ın üzerindeki toplam gözenekliliği ve %60 dolayındaki havalanma gözenekli yapısı sayesinde toprağın havalanmasını sağlayan, drenajını düzenleyen inorganik bir mineraldir.

Akper Madencilik olarak size en kaliteli tarım perlitini tedarik edeceğimizden emin olabilirsiniz.

 

Perlit toprak ne işe yarar?

 

Perlit mineral bir camdır ve etrafındaki toprağa göre daha serttir, aynı zamanda sıkışmayı yavaşlatmaya yardımcı olur ve toprağı kabarık ve hafif tutar.

 

Perlit toprakta nasıl kullanılır?

 

İnce perlit daha narin sistemler için kullanışlıdır, böylece sağlanan drenaj hızlı kök üretimini teşvik ettiği için tohumların çimlenmesini veya çeliklerin kök salması için kullanılır. İnce perlit, toprak yüzeyine serpip kullanabilirsiniz. Yapısı gereği zamanla toprağın içerisine karışacak ve drenajı artıracaktır.

 

Perlit hangi bitkilerde kullanılır?

 

Sebzecilik ve süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan perlit oldukça işe yarayan bir maddedir. Doğada volkanik kayalar olarak bulunur. Yüksek sıcaklıklarda patlatılır: Hacmi 15 misli kadar artmış olarak köpük taneleri gibi beyaz küçük parçacıklara ayrılır.

 

Topraksız tarım yapılır mı? Hidroponik tarım nedir?

 

Topraksız tarım nerelerde yapılıyor?

 

EVET Tarımın yeni gözdesi, ‘Hidroponik Tarımın yani gözdesi evde topraksız tarım. Bu, toprak olmadan durgun su kültürü içinde uygulanan bir tarım biçimi.

Hidroponik tarım, topraksız bir ortamda bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyaçları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılarlar.

İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore, ABD, İsrail, Kolombiya ve Çin gibi birçok ülkede yaygın olarak yapılan topraksız tarım, en yoğun olarak yüzde 95 oranla Hollanda’da gerçekleştiriliyor. Akper Perlit olarak size en kaliteli hidroponik tarım perliti ürettiğimizden emin olabilirsiniz.

 

İnşaat Perliti tarımda kullanılır mı? Toprak yerine ne kullanılır?

 

Evet kullanılabilir. Çünkü perlit kimyasal madde içermez ve bitki köküne hiçbir şekilde zarar vermez.Tarım perliti sadece daha iridir onun dışında bir farkı yoktur.Tek problem kırılgan yapısından dolayı toprakta biraz daha erken kaybolabilir,onun dışında bir sorun teşkil etmez.

Perlit: Perlit volkanik kayaçların öğütülüp, 900-1000°C’de yüksek sıcaklıklara maruz bırakılması ile elde edilen Al, Na, K silikattan oluşur. Beyaz renkli, hafif, steril ve nötr (ph: 6.5-7.5) yapılıdır.

 

Tarım perliti nerede bulunur? Tarım perliti fiyatı? Tarım perliti Ankara?

 

Akper Perlit Madencilik olarak size kaliteli ve uygun fiyata istediğiniz ebat ve ambalajlarda tarım perliti temin edebiliriz. Fiyat almak için lütfen bizimle iletişime geçin. Firmamızın Ankara Bayilerimizden ürünlerimizi temin edebilirsiniz.

 

En iyi perlit nerede bulurum? En iyi perlit? Perlit imalat? Perlit fiyat? Perlit satış?

 

Akper Perlit Madencilik ailesi olarak size kaliteli ve uygun fiyata istediğiniz ebat ve ambalajlarda perlit üretebilmekteyiz. Yüksek donanımlı Entegre tesislerimizde Türkiye den Dünyanın her bölgesine Perlit ihraç ediyoruz. Uzman personelimiz ve deneyimli kadromuzla 7Gün/24Saat Hizmet almak, Fiyat almak, Bilgi almak, Destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Perlit genleştirme tesisi? Perlit üretim makinesi? Genleştirme tesisi?

 

Akper Perlit Madencilik olarak; Türkiye ve  Dünyaya  Perlit Genleştirme fırınları, komple anahtar teslim dikey perlit fırınları, perlit genleştirme tesisleri, perlit genleştirme roketleri imal ediyoruz.

1 ton/saat besleme kapasiteli,2 ton/saat besleme kapasiteli 15-20-25m3/saat kapasiteli anahtar teslim perlit genleştirme fırınları imal ediyor, revize ediyoruz.

 

 

Telefon
WhatsApp
Linkedin