Filtre Perliti Mikronize

Filtre Perliti Mikronize

Filtre Perliti Mikronize

Tane Boyutu: M1= 0,0 – 75 mikron

  M2= 0,0 – 40 mikron

  Yoğunluk:     M1= 90–100 Kg/m3

  M2= 100–150 Kg/m3

  Ambalaj:200 dm3/Polipropilen Torba

Filtre Perliti kullanıldığı her sektör için ayrı ayrı ürünler geliştirip çok  özel teknolojilerle  üretim yaparak özel ürünler yapmayı başarmıştır.  Aynı zamanda müşterilerimizin isteklerine uygun olabilecek şekilde bir çok ürün tasarlanmıştır.
Perlit yüksek gözeneklilik ve inorganik yapısı sebebiyle birçok filtrasyonda, yardımcı süzme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hafif olması diğer filtre kumlarından daha az kullanım sağlayacagı için avantajlıdır.  Bunun dışında saf süzme ve süzme hızı da bir filtrasyon sistemine önem katan vazgeçilmezlerdir. Tüm bunları birleştirdiğimiz zaman iyi bir filtre perliti ortaya çıkmaktadır.

AKPER MİKRONİZE filtrelenecek sıvıya eklendiğinde septum (bir elek veya bez) üzerinde toplanan ince dereceli bir malzemedir. Filtre perlitimiz septum üzerinde gözenekli bir tabaka oluşturur ve bu nedenle filtrede çıkarılan katıları hapseden ve bunların septumu köreltmesini önleyen filtreleme ortamı ve olanağı sağlamaktadır.

FİLTRE MİKRONİZE PERLİTİN FAYDALARI

MİKRONİZE Perlit hafiftir, inerttir, filtrelenen sıvılara tat veya koku vermez ve tüm sıcaklıklarda mineral ve organik asitlerde hemen hemen çözünmez.

Güçlü alkalin çözeltilerinde çözünürlük, sıcaklığa ve temas süresine bağlı olarak değişir.

Filtre yardımcısı kullanılmadan, sıvıdaki katı parçacıklar yakında filtreleme yüzeylerinde birikecek ve bunları bloke edecektir.

MİKRONİZE Perlit gerçek filtrelemeyi septumdan tüm filtre yardımcısı kütlesine aktaran bir filtreleme tabakası (kek) yapar. Filtreleme, filtre yardımcısının ince parçacıkları tarafından oluşturulan küçük gözeneklerde meydana gelir.

Hacme Dayalı Ön Kat Filtrasyonu

MİKRONİZE Perlit filtre yardımcıları kullanıcılara hafif malzeme seçeneği sunar. Perlit filtre yardım kaliteleri, kullanıcıya diğer filtre yardımcısı türlerine göre% 20-50 arasında bir yoğunluk avantajı sağlar. Perlit filtre yardımcı kuru yoğunluğu 100 ila 200 kg / m3 (6 ila 12 lb / ft3) arasında değişir ve filtre keki yoğunluğu aralığı 100 ila 270 kg / m3 (7 ila 17 lb / ft3) arasındadır. Buna karşılık, diğer filtreleme malzemeleri 230 ila 420 kg / m3 (15 ila 25 lb / ft3) aralığında eşit performanslı filtre kekleri üretir.​

Genişletilmiş MİKRONİZE Perlit, diğer filtre yardımcılarına kıyasla daha düşük hacim yoğunluğuna sahip daha büyük hacimler sağlar. Çeşitli uygulamalardaki deneyim, çoğu filtre yardımı kullanıcısının performanstan ödün vermeden ekonomik olarak diğer ön kaplama filtre yardımcılarından perlite geçebileceğini göstermiştir.

STANDART EKİPMANLARLA KULLANILABİLİRLİK
Perlit filtre yardımcıları hem tazyikli hem de vakumlu filtrasyon ekipmanlarıyla sadece eldeki filtre yardımcılarının yerine koyarak kullanılabilir. Tesislerde ya da laboratuarlarda yapılan filtrasyon araştırmaları en uygun filtre yardımcısının seçilmesinin belirlenmesini ve gereken dozajın saptanmasını sağlayacaktır. Perlit filtre yardımcıları üreticilerinin farklı filtre uygulamaları hakkında geniş anlamda tecrübeleri vardır. Özellikle belirtilecek bir hususta perlit filtre yardımcıları rotatif vakum filtreleriyle kullanılırsa filtre küspeleri diğer filtre yardımcıları kullanıldığından daha az çatlama göstermektedirler.

YÜKSEK AKIŞ ORANLARI
Emsalsiz fiziksel yapılarından dolayı perlit filtre yardımcıları en mükemmel berraklıkta daha yüksek akış oranları sunarlar. Bunlar özellikle şurup veya jelatinli bulamaçlar gibi yüksek kıvamlı sıvılarda uygulanabilir. Verimlilik, berraklık ve akış oranları perlit filtre yardımcıları kullanılarak daha artırılabilir.

TÜM FARKLI DERECELERE GÖRE ÇEŞİTLİLİK
Perlit filtre yardımcıları hemen hemen her endüstride kullanılmak üzere gereken akış oranlarını ve berraklık gereksinimlerini karşılayabilmek için tüm farklı derecelere göre çeşitliliğe sahip olarak üretilir.

KOLAY ATIK TAHLİYESİ
Gözenekli kaldıkları ve sıkılaşmadıkları için perlit filtre yardımcıları filtrasyon süreci tamamlandıktan sonra posa atıklarının kolaylıkla dışarı bırakılmasının sağlar. Bu sadece filtre temizlenmesini sağlamaz, insan gücüne olan ihtiyacı da azaltır ve dolayısıyla verimi artırır. Perlit filtre yardımcılar diğer filtre yardımcılarından %20-50 daha fazla yoğunluk sunar.

Notların Akış Hızları: Çeşitli üreticilerin MİKRONİZE perlit filtre dereceleri 0,2 – 6 Darcy arasındadır. (Darcy, filtre yardımcıları için ortak bir akış hızı birimidir.) Bir Darcy geçirgenliğine sahip bir malzeme, 1 santimetre kalınlığında bir pastadan 1 santimetre viskozitede (yaklaşık olarak su) bir sıvının santimetresi başına saniyede 1 mililitre geçer. 1 atmosfer diferansiyel basınçtır.

Daha yüksek akış dereceleri özellikle şurup, reçineler veya jelatinimsi çamurlar gibi yüksek viskoziteli sıvılar için geçerlidir. Verimlilik, berraklık ve akış hızları, perlit filtre yardım dereceleri kullanılarak arttırılabilir. Bu özellikler, sıvının tırtıklı, birbirine kenetlenen parçacıklar tarafından oluşturulan kanallardan geçmesi sırasında gerçekleştirilir.

Kolay Pasta Çıkışı: MİKRONİZE Perlit filtre yardımcılarının ek faydaları filtre döngüsünün sonunda gelir. MİKRONİZE Perlit filtre kekleri gözenekli kalır ve kompakt değildir. MİKRONİZE Perlit kullanıldığında basınç salınımı altında oluşturulan filtre kekleri daha kolaydır. Bu sürüm temizliğini kolaylaştırır. Potansiyel olarak insan gücü gereksinimlerini azaltır. Üretkenliği artırır. MİKRONİZE Perlit filtre keklerinin daha düşük ağırlığı da bertaraf maliyetlerini düşürebilir.

Perlitin Eylemsiz Doğası: Hem steril hem de inerttir ve içecek, gıda ve ilaç endüstrilerindeki sıvıları filtrelemek için kullanılır. Hiçbir tat, renk veya koku verilmez ve ‘’Gıda Kimyasalları Kodeksi’nde ( Birleşik Devletler Ulusal Bilimler Akademisi’’ tarafından yayınlanan) listelenen standartlara uyulması şartıyla, amaçlanan kullanımları için güvenli kabul edilir.

Not: Gıda Kimyasalları Kodeksi, gıda sınıfı maddelerin kalitesi ve saflığı hakkında bir bilgi kaynağı olarak kabul edilir ve dünyadaki birçok devlet kurumu tarafından yetkili olarak kabul edilir.

Perlitin hayvan yemlerinde bir katkı maddesi olarak kullanılmasına ilişkin onay Avrupa Birliği’nde yakın zamanda genişletilmiştir. Genellikle, şarap imalathaneleri, bira fabrikaları veya gıda ile ilgili diğer endüstrilerden kullanılmış filtre yardımcı kekler hayvan yemine eklenebilir. Bu tür uygulamalar, bu endüstrilerin çevresel ayak izini azaltmanın yanı sıra kullanılan malzeme için bertaraf maliyetlerini de azaltır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu başvuru için onay Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği’nden (AAFCO) alınmıştır.

Bir Başka Açıdan Filtre Perliti: Sıvı gıda maddeleri ve sanayinin belirli alanlarında, kaliteli bir akış ve üstün berraklık sağlama amacı ile kullanılan perlitler, çentikli ve birbirine kenetlenen birçok mikroskobik kanaldan oluşmaktadır. Özellikle gıda maddelerinin güvenle kullanılmasını sağlayan filtre perliti, filtreleme işlemi yapılan sıvıların kokusunun, renginin ve tadının bozulmamasını sağlamaktadır. Boya sanayi, ilaç ve kimya sanayi, muhtelif yağ ve suların süzülmesi, fruktoz ve glikozun filtrelenmesi, içme suyunun arıtılması gibi çeşitli birçok alanda aktif bir biçimde kullanılan perlit filtre, sıcak ya da soğuk her karışımın filtreleme işlemlerinde yaşanan sorunların azalmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca filtre perliti, ekonomik ve kolay temin edilebilir olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir.
Filtre Mikronize Perlitin Avantajları
Farklı birçok sanayi alanında kullanılan filtre perliti, filtre maliyetlerinin büyük oranda azalmasına katkı sağlamaktadır.
Perlit filtreler, tüm filtre ekipmanları ile kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Filtre perliti, yardımcı ekipmanlar yerine koyularak kolaylıkla kullanılabilmektedir.
Filtre perlitler, yerli ve doğal malzemelerden üretilmektedir. Bu sayede tüm dünya genelinde kolaylıkla temin edilebilmektedir.
Yapıları ve üretim şekilleri sayesinde perlit filtreler, kullanıldıkları alanlarda oldukça yüksek bir akış oranı ve buna bağlı olarak eşsiz bir berraklık sağlamaktadır.
Filtre perlitler tüm sanayi kollarında rahatlıkla kullanılabilecek derecelerde üretilmektedir.
Perlit filtre yardımcıları, gözenekli kalmaları ve sıkılaşmamaları sayesinde, posa ve atıkların kısa süre içinde atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca ürünlerin tıkanmasını önleyerek, kullanım ömrünün uzamasını sağlamaktadır.
Filtre perlitler, süzülen ürünlere tat ve koku bulaşmasını engellemektedir.
Filtre perlitler, oldukça ekonomik ve kolay temin edilebilen ürünlerdir.

Kullanım Alanları
— Bitkisel yemeklik yağları(nebati yağ) süzmede,
— Meyve suları süzmede,
— Bira, şarap ve likörleri süzmede,
— Şeker şerbeti süzmede,
— Mısır şerbeti süzmede, ( Glikoz / Dekstroz Üretiminde )

 İlaç ve Kimya Sanayinde;

– Antibiyotiklerin süzülmesinde

– Pektin süzmede

– Soda külü eriyiklerinin filtrasyonu

– Sitrik asit süzme

– Sodyum silikat (su cam) filtrasyonu

– Sülfürik asit filtrasyonu

– Uranyum şerbeti filtrasyonu

– Kağıt sanayiinde (beyaz su) filtrasyonu

– Flok süzmede (alüminyum hidroksit ve flokülasyon işlemlerinde)

– Boyaların süzülmesinde

– Fosforik asit süzmede

– Gübrelerde

– Dinamit üretiminde

– Tekstüre (yüzeyi grenli) örtücülüğü yüksek boyaların üretiminde

Çeşitli süzme işlemlerinde;

– Makine yağı süzme (kullanılmış makina yağının rejenerasyonu)

– Içme suyu süzmede

– Yüzme havuzlarının suyunu süzmede

– Atık suları temizlemede süzme işleminde

AKPER Filtere Mikronize Perlit herhangi bir eriyik karışımın içerisindeki çözülmemiş katı maddelerin sıvı madde içerisinden kolayca ayrılmasını sağlar.
Soğuk veya sıcak karışımların filtrasyonunda karşılaşabileceğiniz sorunları yok etmektedir. Kusursuz bir süzüntü sağlamaktadır.

Kimyasal Komponent    Miktar (%)
SIO2    71 – 75
AI2O3    12 – 16
Na2O    2.9 – 4.0
K2O    4 – 5
CaO    0.2 – 0.5
Fe2O3    0.5 – 1.45
MgO    0.03 – 0.5
TIO2    0.03 – 0.2
GIDA SANAYİİNDE KULLANILAN KİMYASAL SÜZME MADDELERİNİN DÜNYA STANDARDINA FCC (Food Chemicals Codex) GÖRE AKPER MİKRONİZE ‘NİN DURUMU

Food Chemicals Codex    Müsaade Edilen Safsızlıkların Miktarı    AKPER Mikronize ‘deki Miktarı
H2O    % 3 ‘den az    % 0.032 – 0.45
As    10 ppm ‘den az    0.28 – 0.60 ppm.
Pb    10 ppm ‘den az    6.40 – 7.20 ppm.
Fe    85 ppm. max    21 – 36 ppm.
pH    5 – 9    6.6 – 8
AKPER Mikronizenin Süzmede Sağladığı Faydalar ;
— Birim zamanda daha fazla süzüntü elde edilmesini sağlar.
— Berrak ve hızlı süzme sağlar.
— Yüksek sıcaklıkta üretildiği için sterildir.
— Filtre elemanlarının tıkanmasını önler ve kullanım süresini uzatır.
— 0.1 mikron ebadındaki küçük partikülleri tutar.
— Süzülecek sıvının özelliğini bozmaz, tat ve koku vermez.
— Basınçlı santrifuj ve vakumlu filtrasyonlar da başarı ile uygulanır.
— Süzme kapasitesi yüksek olduğundan, daha düşük yüzeyli filtrelerle çalışabilme olanağı sağlar,
— Pb ve As miktarları çok düşüktür,

AKPER Mikronize Perlitin Filtrasyon İşlemine Uygulanışı

1m2 filtre yüzeyine 0.4 – 0.8 kg. mikronize perlit ile en kısa zamanda kaplayabilecek bir süspansiyonu, önceden  süzülmüş yeterli miktardaki sıvı ürün ile mikronize perlit ön kat kaplama tankında karıştırılarak hazırlanır.
Hazırlanan bu süspansiyonu filtre yüzeyinde kek oluşturmak üzere devreye verilir. Kullanılan filtreleme sistemine göre, istenen kalınlıkta kek oluşana ve ön kat kaplama tankına dönüş yapan sıvı berrak olana kadar süspansiyon sirküle ettirilmelidir.
Üretim esnasında süzülecek ürün içindeki katı maddelerin filtre pastası üzerinde geçirimsiz bir tabaka oluşturmasını önlemek veya tıkanma süresini uzatmak amacıyla 1m3 süzülecek katı maddeli ürüne 4 – 6 kg. tekabül edecek miktarda mikronize perlit karıştırarak süzme işlemine devam edilir.
Süzülecek ürünün içine karıştırılacak mikronize perlitin ideal miktarı süzülecek ürünün ihtiva ettiği katı madde ağırlığına eşdeğer olmalıdır.
Süzülecek ürünün içindeki katı madde miktarının çok fazla olduğu durumlarda ” Vakumlu Döner Tambur Filtre’ler ” kullanılmalıdır.
Vakumlu Tambur Filtre yüzetine 5 -10 cm kalınlığında mikronize perlit ile ön kaplama yapılarak pasta oluşturulur.
Süzme sırasında ön kat kaplama ( pasta ) üzerinde geçirimsiz tabaka meydana gelecektir. Bu tabak vakumlu sistemdeki döner tamburun yüzeyine paralel, ayarlanabilir, bir sıyırıcı bıçakla devamlı sıyrılır ( Ön kat kaplama kalınlığı yaklaşık 6 mm’de tutularak süzme işlemine devam edilir).

Telefon
WhatsApp
Linkedin